The Village Україна розповідає про альтернативи звичайній школі.
Для сина Анастасії Леухіної звичайна школа закінчилася після третього класу. От уже 4 роки він навчається вдома. Встигає ходити на плавання, важку атлетику, грає на фортепіано і трубі. Вивчення шкільного матеріалу займає 4-5 годин на день.
Покинути стіни традиційних шкіл зазвичай батьків змушують кілька головних аспектів, розповідає Анастасія:
Зміст. Процес навчання фокусується на шаблонах, якими вчать мислити дитину.
- Дисципліна. Діти опиняються в ролі пригніченої категорії, якою керують вчителі, фактично виховуючи солдатів.
- Незалученість батьків до процесу. Адміністрація школи не радиться, а наказує. Батьки сліпо виконують, не вміючи або ж не бажаючи відмовляти.
- Марнування часу. Великі перерви, перегляд мультиків на заняттях, походи на платні події (вистави, кіно) за рахунок навчального процесу.
Якщо ви сумніваєтеся у тому, що хочете віддати свою дитину до традиційної школи, — думати про альтернативу варто заздалегідь. Якщо вашій дитині 1 вересня — до школи, то літо — час на те, аби підшукати саме ваш варіант. З-поміж чого можна обирати в Україні?
— ПРИВАТНІ ШКОЛИ З РІЗНИМИ МЕТОДИКАМИ. Зазвичай вони побудовані, як бізнес — ви отримуєте хороший сервіс, але загалом підходи схожі з традиційними — наприклад, та ж сама дисципліна. Приватних шкіл, у порівнянні з іншими країнами в Україні небагато — близько 1% від усіх загальноосвітніх закладів. Чверть з них зосереджені в Києві.
— МІКРО-ШКОЛИ, які офіційно функціонують, як громадські організації, але не мають ліцензії МОН на проведення освітньої діяльності. Переважно до такого вдаються групи ініціативних батьків-однодумців, які бажають самі організовувати навчальний процес для власних дітей. Але атестації здавати все ж доведеться.
— СІМЕЙНА ОСВІТА. Або так званий homeschooling. Чому так званий? Бо в українських реаліях це звичайне дистанційне навчання — щомісяця дитина атестується з усіх необхідних предметів у закріпленій за нею школі; або ж екстернат — раз на рік у школі пишуться контрольні потрібні контрольні (можна за рік вивчати програми більше, аніж 1 класу). Займатися справжнім homeschooling-ом ви можете лишу у випадку, якщо закріпитесь за єдиною в Україні школою, де сімейну освіту практикують як експеримент — Переяслав-Хмельницька школа Київської області. У цього формату є одна важлива перевага — ви цілком можете самостійно формувати програму.
— ДЕРЖАВНА ШКОЛА З НЕТРАДИЦІЙНИМИ МЕТОДИКАМИ. Наприклад, з вальдорфськими класами. Таких в Україні три — в Києві, Дніпрі та Кривому Розі (окрім приватних). Формально це експерименти на базі шкіл. У таких класах учні самі собі малюють підручники, не отримують оцінок, багато часу тут приділяють музиці, вокалу, живопису.
![](https://img.the-village.com.ua/the-village.com.ua/post_image-image/Uy8pnUG4iEnuyqvMxabAOg-article.png)
Ріна Леонтьєва теж навчає свою дитину вдома. Окрім цього, вона вже багато років займається просуванням альтернативних методів освіти в Україні. Вони з донькою можуть вчитися в лісі, читати лежачи на дивані, або цілком відмовитися від шкільної програми на рік, займаючись виключно цікавими справами — вивчати історію, читати, програмувати… І при цьому ані трохи не відстати від однолітків у школі.
Ріна поділилася кількома порадами щодо того, коли і як потрібно дбати про освіту дитини.
- Йдіть за інтересами дитини. Починайте вчити тоді, коли їй цікаво. У 5 — 6 років людина починає розуміти світ, тож саме час дати базові знання з фізики та хімії.
- Ознайомтеся з альтернативоню освітою задовго до 1 вересня. Знайдіть контакти, познайомтеся.
- Прогляньте форми навчання і визначіться, яка з них вам підійде — дистанційна, екстернат, очне або ж заочне навчання. Чим вони між собою відрізняються можна почитати тут.
- Якщо ви обрали одну з альтернативних шкіл — домовляйтеся про атестацію з ними, а не окремо. Вони роблять це організованими групами і мають досвід спілкування з державними школами, де це відбувається.
- Домовлятися зі школою про атестацію варто, коли дитині виповнилося 6 років. Майте на увазі, що перелік шкіл, лояльних до охочих вчитися вдома обмежений. Тожознайомтеся з ним і оберіть зручну для вас.
- Навчальні програми качайте з сайту Міністерства освіти, як і електронні підручники. Зазвичай такі програми містять базові знання, які цілком реально освоїти значно швидше, ані ж у класі, де з вашою дитиною вчаться ще 25 з різними способами мислення і методами засвоєння інформації.
- Не бійтеся, що без класичної школи ваша дитина виросте «асоціальним елементом». Колектив і соціалізація не мають нічого спільного. Як показують дослідження, хоумскулери рідше зневажають молодших, не бояться старших тільки тому що вони старші, а емоційно слабші діти захищені від зневажань і “буллінгу” однокласників.
![](https://www.rodyna.org.ua/wp-content/uploads/2021/01/pogorelov.jpg)